Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Legnica: Krzystek chce tu kręcić

Data publikacji: 2019-01-08, Data modyfikacji: 2019-01-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Legnica: Krzystek chce tu kręcić

Waldemar Krzystek, twórca takich filmów, jak „Mała Moskwa”, „80 milionów” czy „Fotograf”, powraca ze swoją najnowszą mega produkcją – epickim serialem historycznym „Dom Pod Dwoma Orłami”. Wiele scen planuje nakręcić w Legnicy.

W naszym mieście jego ekipa kontynuuje poszukiwania plenerów, miejsc i obiektów, które będą mogły zagrać w filmie. W kręgu zainteresowania scenografów znajdują się m.in. zabytkowe pomieszczenia Ratusza - pieczołowicie odrestaurowane sale spotkań, konferencji i posiedzeń kolegium prezydenta. Filmowcy poszukują również ciekawych miejsc, odzwierciedlających architekturę i pejzaż miejski początków XX wieku. Bogate mieszczańskie kamienice na Tarninowie, dawna bursa przy Rataja, kino Ognisko, wielkie obiekty pofabryczne, zabudowania gospodarcze i folwarczne mogą zagrać w filmie stolicę Dolnego Śląska – Wrocław.

- Mam nadzieję, że wiele obiektów i plenerów znajdę w Legnicy – mówi reżyser. - To moje ukochane miasto, do którego prywatnie i filmowo zawsze powracam i będę powracał. Poza tym, jestem Ambasadorem Legnicy, a to zobowiązuje.

Rozpoczęcie realizacji filmu planowane jest jeszcze w tym roku. Zdjęcia w Legnicy maja potrwać kilka miesięcy. Akcja serialu dzieje się na Dolnym Śląsku. Bohaterów poznajemy w jednej z wrocławskich kamienic, gdzie krzyżowały się losy Polaków, Niemców i Ukraińców. Jest rok 1997, dzień przed słynną powodzią, która zaleje Wrocław dwunastometrową falą. Marianna, niefrasobliwa studentka architektury, wraca do rodzinnego domu ze stypendium w USA. W nocy woda zalewa „Dom pod Dwoma Orłami” do wysokości pierwszego piętra. Kiedy woda opada, okazuje się, że żywioł odsłonił skrywane przez lata tajemnice.

Serialowa fabuła toczyć się będzie nie tylko na terenie Dolnego Śląska. Widzowie zostaną również przeniesieni na polskie Kresy Wschodnie, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej toczy się życie równoległe do tego w Breslau.

Jest to wysokobudżetowa produkcja, która pokaże ruiny Festung Breslau, rzeź wołyńską, deportacje Polaków do Kazachstanu, repatriacje na ziemie zachodnie oraz powódź z 1997 roku.

Reżyserem serialu jest Waldemar Krzystek, a autorami scenariusza - Małgorzata Kopernik i Waldemar Krzystek. „Dom Pod Dwoma Orłami” znalazł się już wśród zwycięskich projektów w konkursie Nabór, Ocena, Selekcja (NOS) w kategorii wieczorny serial, ogłoszonym przez TVP. Wygrał on również w konkursie Odra-Film na dofinansowanie miniserialu fabularnego, którego tematem będzie historia Dolnego Śląska w XX wieku.

UM Legnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  herb legnicki

  Powiat legnicki - siedzibą jest Legnica, która nie wchodzi w skład samego powiatu. Znajduje się w części centralnej województwa dolnośląskiego na nizinie Śląsko-Łużyckiej. Należą do niego gminy: Chojnów, Prochowice, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Ruja oraz miasto Chojnów i Prochowice.

  Powiat może poszczycić się szeregiem zabytków, jak np. Zamek w Prochowicach czy Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu. Na szczególną uwagę w tym regionie zasługuje pojezierze polodowcowe, jedyne takie na całym Dolnym Śląsku.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola