Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Muzeum Miedzi ma już 60 lat. Życzymy kolejnych pięknych jubileuszy

Data publikacji: 2022-04-03, Data modyfikacji: 2022-04-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Muzeum Miedzi ma już 60 lat. Życzymy kolejnych pięknych jubileuszy

W 1962 roku powołano do życia Muzeum w Legnicy. Obchodzi więc w tym roku jubileusz 60 lecia.

60 lat temu, 1 kwietnia, Tadeusz Gumiński otrzymał nominację na szefa legnickiego Muzeum, placówki która w 1962 roku …jeszcze nie istniała. W swoich pamiętnikach zanotował wówczas: „nasza placówka muzealna stać się może najpiękniejszą na terenie woj. wrocławskiego nie tylko dzięki zabytkowemu wnętrzu, ale i zbiorom, jakie je zapełnią. Droga do tego jest jednak ciężka”.

Rzeczywiście, Pałac Opatów Lubiąskich był wówczas zrujnowany a zbiory przedwojennego muzeum bezpowrotnie zaginęły w 1945 r.

1 kwietnia to nie tylko data rozpoczęcia odbudowy barokowego gmachu, ale również początek akcji pozyskiwania zabytków na całym Dolnym Śląsku, w którą Tadeusz Gumiński zaangażował się osobiście. Jeden z pierwszych obiektów, „pięknie rzeźbiona barokowa szafa z czarnego dębu” został przez niego odnaleziony 11 lipca 1962 r. w Sulikowie k/ Lubania. 7 sierpnia ocalił dla potomności „dzwon z końca XVII w.”, który leżał w składnicy złomu w Oławie...

Twórca legnickiego Muzeum nie czekał z pierwszą ekspozycją na koniec odbudowy. Już 17 czerwca 1962 r., gościnnie, w ówczesnym MDK, odbył się wernisaż wystawy miedziowej, której oprawę plastyczną przygotował sam Bronisław Chyła.

Dzisiaj w Muzeum znajduje się prawie 35 tysięcy obiektów związanych z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem miedzi, polskim złotnictwem współczesnym oraz dziejami Legnicy i regionu.

60 lat pracy badaczy i popularyzatorów Muzeum Miedzi pozwoliło nam, legniczanom, odzyskać historię naszego miasta, poznać jego zawiłe, fascynujące dzieje.

A przecież instytucja kultury to przede wszystkim  ludzie – pracownicy, zwiedzający, uczestnicy warsztatów, sesji i konferencji, darczyńcy, sponsorzy,  bez których nie byłoby naszego MUZEUM MIEDZI, któremu w dniu tak pięknego jubileuszu składamy najlepsze życzenia!

xxxxx

60 lat temu, 1 kwietnia 1962 roku Tadeusz Gumiński formalnie rozpoczął tworzenie legnickiego Muzeum Miedzi. Prawnik z wykształcenia, żołnierz Armii Krajowej, który w latach represji stalinowskich otrzymał wyrok śmierci jest Honorowym Obywatelem naszego miasta. Wśród jego licznych inicjatyw jest periodyk "Szkice Legnickie", pierwsza powojenna monografia Legnicy oraz  przewodnik po mieście. Tadeusz Gumiński zorganizował Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Muzeum, placówkę dzięki której możemy poznać historię naszego miasta i tajemnice najcenniejszego kruszcu naszego regionu – miedzi. Bez pracy i osobistego zaangażowania Tadeusza Gumińskiego oraz pracowników Muzeum nie byłoby wielkiej, legnickiej skarbnicy historii.

Muzeum zaprasza

W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839–1939

Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2, luty – czerwiec 2022

Wynalazek utrwalania orazu w formie fotografii, który od 1839 r. rozpowszechnił się w świecie dzięki dokonaniom Francuza Jacquesa Louisa Daguerre’a, zmienił oblicze historii i jednocześnie „zatrzymał czas”.

220 lat temu, w 1842 r. pojawiło się w legnickiej prasie pierwsze ogłoszenie o wykonywaniu przez malarza portretowego Theodora Barschalla „portretów świetlnych” przy pomocy nowej metody. Za sprawą Alexandra barona von Minutoli Legnica posiada ważne miejsce w dziejach powszechnych fotografii.  Obszerne albumy, zawierające zdjęcia jego cennej kolekcji starożytności i wyrobów rzemiosła zgromadzonej na zamku legnickim, były w swoim czasie pionierskim przedsięwzięciem edytorskim.

Ekspozycję w Muzeum Miedzi ozdobią portrety legniczan sprzed wieków. Dzięki unikatowym fotografiom na wystawie zaprezentowany zostanie także nieznany obraz miasta,

Wystawę dopełniają przykłady strojów z przełomu XIX/XX w., zabytkowy sprzęt używany w codziennej pracy fotografów oraz inne przykłady kultury materialnej minionych wieków.

 

Jubileusz. Krzysztof Skórzewski. Miedzioryty

gmach główny, marzec – maj

W tym roku Muzeum Miedzi w Legnicy świętuje podwójny jubileusz. Pierwszy to oczywiście 60 rocznica powołania do życia naszej instytucji, druga wiąże się z 75 rocznica urodzin autora pierwszych współczesnych miedziorytów, które trafiły do naszych zbiorów zapoczątkowując kolekcję polskiego miedziorytu.

Krzysztof Witold Skórczewski urodził się w 1947 r. w Krakowie. W latach 1965 – 1971 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom na wydziale grafiki. Od 1970 roku brał udział w konkursach i wystawach grafiki studenckiej. Do roku 1976 powstało 30 linorytów, uprawiał też grafikę użytkową.

W trakcie studiów w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie w 1976 roku podjął próby rytowania w miedzi. Tej technice pozostaje wierny do dziś. Od roku 1994 powstają też cykle pasteli i akwareli. W okresie 40 lat pracy artystycznej brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i licznych wystawach indywidualnych. Swoje prace ofiarowuje na liczne aukcje charytatywne. W latach 1995-2004 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 2004 był profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Bierze udział w wielu międzynarodowych projektach m.in. we Włoszech, USA, Chinach…

Zaledwie kilku polskich grafików uprawia tzw. czysty miedzioryt. Najwybitniejszym z nich jest Krzysztof Skórczewski. Od niemal czterdziestu lat koncentruje się na tej dziedzinie sztuki.

            Muzeum Miedzi jako jedyna instytucja w Polsce posiada w swych zbiorach kompletny zbiór miedziorytów Krzysztofa Skórzewskiego / ponad 250 prac /, a do wielu z nich także szkice, odbitki próbne i matryce ofiarowane przez artystę.

 

W przygotowaniu

STFZ „Spojrzenie”

Miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy

Termin: 22.04.-30.06.

 

Wystawa zrealizowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy. STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW FORM ZŁOTNICZYCH stanowi najliczniejszą polską organizację artystów złotników. Wystawa ma na celu podkreślenie obecności STFZ przez ostatnie trzy dekady na mapie polskiego życia złotniczego. Zaprezentowana zostanie twórczość starszego i młodszego pokolenia artystów złotników o różnorodnym bagażu doświadczeń. Wystawa będzie dodatkowo poszerzona o wspomnienie wybitnych postaci sceny złotniczej, po których pozostały już jedynie Ich dzieła złotnicze.

Sylwetki Twórców – Andrzej Boss „Na własną rękę”

Miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy

Termin: 22.04.-30.06.

Ekspozycja zrealizowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy. Wystawa indywidualna  Andrzeja Bossa - absolwenta PWSSP w Łodzi (dyplom w 1985 r.), od 1985 r. zatrudnionego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, od 2010 r. profesora zwyczajnego na ASP, gdzie prowadzi Pracownię Form Złotniczych. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych na całym świecie, laureat licznych konkursów złotniczych. Poza biżuterią projektuje przedmioty użytkowe i małe formy rzeźbiarskie.

Wystawy stałe:

  1. „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”
  2. „Akademia Rycerska – dzieje gmachu i instytucji”
  3. „Spotkanie Dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241”
, Źródło artykułu: Urząd Miasta Legnica
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    herb legnicki

    Powiat legnicki - siedzibą jest Legnica, która nie wchodzi w skład samego powiatu. Znajduje się w części centralnej województwa dolnośląskiego na nizinie Śląsko-Łużyckiej. Należą do niego gminy: Chojnów, Prochowice, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Ruja oraz miasto Chojnów i Prochowice.

    Powiat może poszczycić się szeregiem zabytków, jak np. Zamek w Prochowicach czy Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu. Na szczególną uwagę w tym regionie zasługuje pojezierze polodowcowe, jedyne takie na całym Dolnym Śląsku.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola