Belka
Piątek, 3 Maja 2024   imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Legnica: Poznaj procedury głosowania

Data publikacji: 2019-09-20, Data modyfikacji: 2019-09-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Legnica: Poznaj procedury głosowania
Od 23 września do 4 października każdy uprawniony do głosowania może sprawdzić, czy znajduje się w spisie wyborców w swojej miejscowości. Jeśli nie jest w nim ujęty, może się do spisu dopisać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Legnicy (ul. Chojnowska 2, pok. nr 6) w terminie do 8 października.
Jak głosować poza miejscem zameldowania?
Chcesz wziąć udział w wyborach do sejmu i senatu, ale w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem zameldowania? Istnieje kilka sposobów na wzięcie udziału w wyborach 13 października. Żeby zagłosować poza miejscem zameldowania, możesz:

1. Wpisać się do stałego rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że możesz znajdować się tylko w jednym, stałym rejestrze wyborców. Dokumenty o wpisanie można złożyć osobiście lub wypełnić on-line poprzez profil zaufany. Odpowiedni wniosek można złożyć w każdej chwili, przy czym organ ma 5 dni na wydanie decyzji o wpisaniu do stałego rejestru wyborców.
2. Drugi sposób to dopisanie się do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego (jednorazowo na wybory do sejmu i senatu 2019). Możesz dokonać tego, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy odpowiednim dla miejsca pobytu czasowego lub on-line. Przez internet formalności można dopełnić za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu. W przypadku dopisania do spisu wyborców, ostateczny termin dopełnienia formalności mija 8 października.

3. Trzecia opcja na głosowanie poza miejscem zameldowania to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument każdy może uzyskać w urzędzie gminy w miejscu zameldowania (wydział spraw obywatelskich Urzędu Miasta Legnicy, ul. Chojnowska 2, pok. nr 6). Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
Jakie są uprawnienia wyborców niepełnosprawnych?

1. Osoby niepełnosprawne mogą oddać głos korespondencyjnie. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć komisarzowi wyborczemu w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy (pl. Słowiański 1, pok. 403) najpóźniej 30 września.
2. Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym bądź znacznym mogą oddać głos przez pełnomocnika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w wydziale spraw obywatelskich Urzędu Miasta Legnicy (ul. Chojnowska 2, pok. nr 7) najpóźniej 4 października, w godzinach pracy urzędu. Termin oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa upływa 11 października.

UM Legnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    herb legnicki

    Powiat legnicki - siedzibą jest Legnica, która nie wchodzi w skład samego powiatu. Znajduje się w części centralnej województwa dolnośląskiego na nizinie Śląsko-Łużyckiej. Należą do niego gminy: Chojnów, Prochowice, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Ruja oraz miasto Chojnów i Prochowice.

    Powiat może poszczycić się szeregiem zabytków, jak np. Zamek w Prochowicach czy Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu. Na szczególną uwagę w tym regionie zasługuje pojezierze polodowcowe, jedyne takie na całym Dolnym Śląsku.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola